Jak położyć płytki na papie na tarasie – kompleksowe porady

Marzysz o tym, aby Twój taras stał się idealnym miejscem do spędzania czasu? Możesz to osiągnąć, położywszy na nim piękne płytki. Jak jednak zrobić to właściwie, szczególnie jeśli chcesz położyć je na papie? W poniższym artykule dowiesz się, jak położyć płytki na papie na tarasie, aby efekt końcowy był zadowalający.

Jak położyć płytki na papie na tarasie

Przygotowanie podłoża

Zanim przystąpisz do układania płytek, musisz najpierw zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy ono być idealnie równomierne, optymalnie się skonsolidowane oraz suche, co jest szczególnie ważne w przypadku ukladania płytek na papie. Aby uniknąć późniejszych problemów, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 • Usuń wszystkie pozostałości po starej posadzce.
 • Jeśli podłoże nie jest wystarczająco suche, wysusz je w pierwszej kolejności.
 • Zapewnij odpowiednią izolację termiczną. Jeśli chodzi o papę, należy wybrać odpowiednią grubość w zależności od klimatu i inwestowanej przestrzeni. Przykładowo, dla regionu Warmińsko-Mazurskiego zaleca się papę o grubości 5-7mm, a w przypadku inwestycji w zagospodarowanej okolicy – grubszą papę, która skuteczniej ochroni przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Wybór płytek

Kolejna istotna kwestia to wybór odpowiednich płytek. Wybierając płytki, kieruj się nie tylko ich estetyką, ale również ich właściwościami. Płytki powinny zaakceptować szczypanie Wilgoci w sposób nie naruszający trwałości samej płytki (współczynnik szczypania wilgoci mniejszy od 0,5%) a także mieć znamiona antypoślizgowe (R10), aby nie tworzyły niebezpieczeństwa w przypadku mokrej powierzchni. Odpowiednio dobrane płytki położone na papie dadzą nie tylko atrakcyjny wygląd ale także zabezpieczą przed niekorzystnym wpływem zewnętrznym.

Układanie płytek

Układanie płytek na papie różni się od pozostałych metod ułożenia płytek. Można zastosować dwie metody ukladania płytek na papie:

 1. Metoda z sznurowaniem

  Metoda ta pozwala na równomierne i prostoliniowe ułożenie płytek. Polega ona na ciągnięciu sznurka pomiędzy dwoma końcówkami danego elementu. Sznurek powinien być napinany chwilę przed ułożeniem każdej kolejnej płytki. Dzięki temu uzyskujemy równomierne odstępy między płytami.

 2. Metoda z nakładaniem

  Metoda ta polega na nakładaniu kolejnych płytek na już położone, tworząc z nich wzór. Nakładanie płytek wymaga z kolei dokładnej oceny odcieni poszczególnych elementów i czy ich faktura oraz kształt nadają sie do połączenia z innymi elementami w taki sposób, by uzyskać pożądany efekt.

  Pinio Basic łóżeczko 120x60, wszystko co musisz wiedzieć

Zaprawianie płytek

Położenie płytek gołymi rękami na papę nie jest wskazane ze względu na fakt, ze powierzchnia papieru wchłania wilgoć z zaprawy, co z kolei może wpłynąć na trwałość samego położenia płytki. Dlatego przed położeniem każdej płytki, należy nałożyć zaprawę – preparat klejacy, który umożliwi trwałe położenie płytki na papie. Zaprawę nakłada się na powierzchnię podłoża (papę), zastosowanie zaangażowany wymagane mocy docisku, co pozwoli na jednoznaczne połączenie się położonej płytce z klejem oraz podłożem.

Zaprawa do płytek na papie

Należy pamiętać, że do położenia płytek na papie używa się specjalnego kleju – zaprawy do płytek na papie. Taka zaprawa charakteryzuje się wyższą lepkością, dzięki czemu idealnie przylega do powierzchni papieru. Co istotne, nie zapomią raki spadkowi – w tym celu często budowane są specjalne falki, które ułatwiają odpływ wody z powierzchni tarasu.

Położenie płytek na narożach tarasu

Istnieją dwa sposoby, aby ładnie wykończyć naroża przy położeniu płytek na tarasie:

 • Zastosowanie krawędzi płytek – prostych elementów o kształcie prostopadłościanu, które wykorzystuje się do estetycznego zamknięcia krawędzi budowli
 • Zastosowanie listew – zwykle drewnianych lub metalowych profili, które umożliwiają idealne i trwałe wykończenie narożników tarasów

Jakie akcesoria do położenia płytek na tarasie?

Warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria do położenia płytek na tarasie. W skład niezbędnych akcesoriów do położenia płytek na papie wchodzą m.in.:

 • Miarka
 • Piła do płytek
 • Szczotka
 • Młotek
 • Kielnia do rozmieszczania zaprawy
 • Mieszadło
 • Taśma miernicza
 • Przystawka do cięcia płytek wzdłuż

FAQs

Ile czasu zajmie położenie płytek na tarasie?

Czas, jaki zajmie położenie płytek na tarasie, zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Rozmiar tarasu
 • Rodzaj płytek
 • Metoda układania płytek

Przykładowo, położenie płytek na tarasie o powierzchni 20 m2 może zająć od dwóch do czterech dni.

  Jak przygotować podłoże pod płytki na tarasie - kompletny przewodnik

Jak długo trzeba czekać po położeniu płytek, aby można było na nie wchodzić?

Po położeniu płytek trzeba poczekać, aż klej wyschnie. Zazwyczaj czas ten wynosi około 24 godzin, jednak warto sprawdzić to na opakowaniu zaprawy.

Jak dbać o położone płytki na tarasie?

Aby położone płytki na tarasie służyły przez długi czas, trzeba o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkim trzeba je regularnie czyścić, używając do tego odpowiednich preparatów i narzędzi. Warto także chronić płytki przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak mróz czy wilgoć.

Podsumowanie

Układanie płytek na papie na tarasie to dość skomplikowane zadanie, ale z odpowiednimi narzędziami i wiedzą można je wykonać samodzielnie. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do pracy odpowiednio przygotować podłoże i wybrać odpowiednie płytki. Dzięki temu Twój taras będzie idealnym miejscem do wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu.